Strona Główna < Oferta

Samochód to sprzęt, który wymaga nieustannej troski. Nie wystarczy tylko zakupić auta. Żeby je eksploatować, trzeba pilnować, aby wszystko było z nim w porządku. Dla niektórych właścicieli dwuśladów relacja z ulubionym wozem staje się przez to wyjątkowa i naznaczona osobistym sentymentem. W końcu czas spędzony nad dłubaniem w silniku czy nad dopieszczaniem karoserii nie idzie na marne, tylko przyczynia się do zacieśnienia więzi z samochodem.

Automatyczne skrzynie biegów są coraz bardziej doceniane przez wielu kierowców. Z jednej strony wpływają na podniesienie komfortu jazdy, a dodatkowo zapewniają bardziej dynamiczną, a jednocześnie bezpieczną jazdę. Warto jednak pamiętać, że aby automatyczna skrzynia biegów działała bezawaryjnie, należy dostosować ją do jazdy w konkretnych warunkach. Mowa tutaj o procesie adaptacji skrzyni biegów. Na czym polega i w jakich przypadkach warto się na niego zdecydować?

Nowoczesne modele samochodów opierają się na układach, których kontrolę i naprawę dokonuje się z wykorzystaniem komputerów. Dziś bardzo często instalacje w aucie są ze sobą połączone za pomocą czujników, sterowników i oprogramowania. Podczas awarii niektórych z nich może być potrzebne wgranie nowych plików lub usunięcie starych, „wyczyszczenie pamięci samochodu” i ustawienie nowych parametrów.

Właściciele samochodów z automatyczną skrzynią biegów często wybierają te samochody ze względu na wygodę, lepsze wykorzystanie pracy silnika i bardziej dynamiczną jazdę. Automatyczne skrzynie biegów działają na innej zasadzie od tych tradycyjnych, ich praca opiera się na sterownikach. Bezproblemowe działanie automatycznej skrzyni biegów jest możliwe, o ile będziemy o ten układ dbać w prawidłowy sposób. Programowanie sterowników skrzyni biegów jest jedną z metod polepszenia pracy samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów!

Samochody z automatyczną skrzynią biegów jeszcze kilkanaście lat temu były uznawane za luksus. Obecnie niemal każdy producent decyduje się na to rozwiązanie w swojej ofercie. Na temat zwanego potocznie automatu mówi się wiele i ma on zdecydowanie tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zapewne niejedna osoba zastanawia się, czy faktycznie warto wymienić manualną skrzynię biegów na wersję automatyczną. Jeśli jesteście w tym gronie, to poniższy artykuł na pewno pomoże podjąć decyzję. Zapraszamy!

Półautomatyczna, czyli sekwencyjna skrzynia biegów to rozwiązanie pośrednie pomiędzy manualną zmianą przełożeń a systemem całkowicie automatycznym. W tego rodzaju skrzyni biegi zmienia się za pomocą drążka lub łopatek umieszczonych w pobliżu kierownicy, ale w odróżnieniu od przekładni manualnej niepotrzebne staje się przy tym wciskanie pedału sprzęgła, ponieważ uruchamia się ono automatycznie. 

Komfort i wygoda jazdy to ważne czynniki, które decydują o naszym zadowoleniu. Od lat dużą popularnością cieszą się samochody z automatyczną skrzynią biegów. Jednak żeby dobrze spełniała ona swoją rolę, musi być odpowiednio zabezpieczana. Jedną z metod na zachowanie jej sprawności jest adaptacja elektroniczna, wykonywana w profesjonalnych salonach. 

Działanie skrzyni biegów można porównać do roweru, który wyposażony jest w przerzutki. Poruszanie się z większą prędkością związane jest z wykorzystaniem szybszego biegu, czyli mniejszej zębatki. W przypadku samochodu zębatki są jednak niewystarczające. Dlatego potrzebne jest sprzęgło, które pozwala na płynne odłączenie silnika od skrzyni biegów na czas zmiany biegu. Jest to komponent, który rzadko ulega awariom. Co, gdy jednak dojdzie do jego uszkodzenia?

Niesprawną skrzynię biegów możemy albo wymienić, albo naprawić, albo regenerować. Możemy zainwestować w całkowicie nowy sprzęt lub zdecydować się na skrzynię używaną. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak ostateczna decyzja będzie w dużej mierze zależeć od stopnia i rozległości uszkodzeń. Sprawdź z nami, kiedy skrzynia biegów nadawać się będzie do regeneracji, a kiedy trzeba ją wymienić.

Jeśli z naszą skrzynią biegów jest coś nie tak, stajemy przed dylematem: zainwestować w nową? Kupić używaną? Naprawiać? A może regenerować? Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Nie zdecydujemy za ciebie, bowiem decyzja w dużej mierze zależeć będzie od stopnia i rozległości uszkodzeń, z pewnością jednak spróbujemy doradzić. Sprawdź z nami, czy każda skrzynia biegów nadawać się będzie do regeneracji.