Blaski i cienie posiadania automatycznej skrzyni biegów
Samochody z automatyczną skrzynią biegów jeszcze kilkanaście lat temu były uznawane za luksus. Obecnie niemal każdy producent decyduje się na to rozwiązanie w swojej ofercie. Na temat zwanego potocznie automatu mówi się wiele i ma on zdecydowanie tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zapewne niejedna osoba zastanawia się, czy faktycznie warto wymienić manualną skrzynię biegów na wersję automatyczną. Jeśli jesteście w tym gronie, to poniższy artykuł na pewno pomoże podjąć decyzję. Zapraszamy!
Zalety automatycznej skrzyni biegów
Gdy myślimy o zaletach automatycznej skrzyni biegów, w pierwszej kolejności nasuwa nam się komfort jazdy, który wyczuwalny jest zwłaszcza na miejskich drogach, kiedy to często zatrzymujemy się na światłach lub stoimy w korku. Manualna skrzynia zmusza nas do ciągłej zmiany biegów, co jest dodatkowym utrudnieniem szczególnie dla początkujących kierowców. Automat pozwala w całości skoncentrować się na drodze i wykonywanych manewrach, bez konieczności operowania dźwignią. Jest to ogromne ułatwienie, sprawiające, że wielu kierowców, którzy raz kupili samochód z automatyczną skrzynią biegów, później nie wyobrażają sobie ponownie wrócić do manuala. Co jeszcze można zaliczyć do zalet tego rozwiązania?
- Brak pedału sprzęgła - automat działa bez użycia sprzęgła, zatem do kierowania pojazdem używamy wyłącznie prawej nogi, która obsługuje gaz i hamulec;
- Brak szarpnięcia podczas zmiany biegów - dotyczy to szczególnie początkujących kierowców, niemających wyczucia skrzyni, skutkiem czego są mocno odczuwane szarpnięcia przy zmianie biegów;
- Płynne ruszanie pod górkę - nie da się ukryć, że ruszanie pod górkę to zmora wielu kierowców. Auto w manualnej skrzyni biegów po puszczeniu hamulca stacza się w dół, co niesie ryzyko uderzenia w inny pojazd. Ogromną zaletą automatycznej skrzyni biegów jest fakt, że samochód zwolniony z hamulca porusza się do przodu, zatem ryzyko kolizji jest minimalne.
Słabe strony automatu
Nie ma jednak rozwiązań idealnych pozbawionych wad. W przypadku automatycznej skrzyni biegów jest podobnie i jej używanie ma również swoje słabe strony. Można zauważyć, że uszkodzenia skrzyni biegów zdecydowanie częściej pojawiają się w automatach, niż w wersjach manualnych. W dużej mierze wynika to faktu niewłaściwej eksploatacji lub drobnych niedopracowań w konstrukcji skrzyni. Pierwsze automatycznie skrzynie pojawiły się na rynku kilkadziesiąt lat temu, stąd zwłaszcza te starsze modele bywają wadliwe. Należy również pamiętać o regularnej wymianie oleju w skrzyni biegów, który dopasowany jest do danego modelu. Jeśli pominiecie tę kwestię, możecie być pewni, że doprowadzicie do jej uszkodzenia. Na co jeszcze narzekają klienci? Na wyższy koszt naprawy automatycznej skrzyni biegów w porównaniu do wersji manualnej. Wynika to z faktu, że automaty mają bardziej złożoną konstrukcję i nawet drobne uszkodzenie może wywołać poważne uszkodzenie w jej funkcjonowaniu.