Czy każdą skrzynię biegów można naprawić?
Działanie skrzyni biegów można porównać do roweru, który wyposażony jest w przerzutki. Poruszanie się z większą prędkością związane jest z wykorzystaniem szybszego biegu, czyli mniejszej zębatki. W przypadku samochodu zębatki są jednak niewystarczające. Dlatego potrzebne jest sprzęgło, które pozwala na płynne odłączenie silnika od skrzyni biegów na czas zmiany biegu. Jest to komponent, który rzadko ulega awariom. Co, gdy jednak dojdzie do jego uszkodzenia?
Najczęstsze przyczyny uszkodzenia skrzyni biegów
Skrzynia biegów rzadko ulega uszkodzeniu. W przypadku, gdy jednak do tego dochodzi, najczęstszą tego przyczyną jest zbyt szybka zmiana biegów. Innym powodem jest prowadzenie pojazdu ze zbyt małą ilością oleju. Niekorzystnym aspektem jest także jazda na niewłaściwym biegu w stosunku do prędkości jazdy, a także obciążenia silnika.
Na czym polega naprawa skrzyni biegów?
Naprawa skrzyni biegów to dość skomplikowany proces. Różni się w zależności od rodzaju komponentu. Jednakże pewien zakres czynności jest wspólny dla każdego rozwiązania. Na początku należy wskazać potencjalne elementy, które odpowiadają za niesprawność skrzyni biegów. Diagnozy dokonuje się na podstawie symptomów pracy urządzenia. Następnie trzeba wyjąć sprzęt i rozłożyć na elementy składowe. Istotnym działaniem jest wskazanie stopnia zużycia poszczególnych struktur. Dla uzyskania oczekiwanego rezultatu mechanik wymienia uszkodzone podzespoły na nowe. Alternatywnym działaniem jest regeneracja komponentów, które nadają się do dalszego użytkowania. Po dokonaniu tej czynności wszystko składa się w całość przy wykorzystaniu nowych uszczelniaczy i uszczelek. Ostateczną czynnością jest zamontowanie urządzenia i dodanie nowego oleju.
Podkreślić należy fakt, że każdą skrzynię biegów da się zazwyczaj naprawić, jednakże koszty tego działania mogą być wysokie. Dlatego też w niektórych sytuacjach warto rozważyć inne rozwiązania.