Kiedy należy poddać regeneracji skrzynię biegów?
Skrzynia biegów to ważny element samochodu, który tak jak i inne części wymaga regularnych przeglądów, a czasami regeneracji. Gdy zauważymy zmianę w pracy pojazdu, warto przeanalizować czy jej przyczyną nie jest właśnie problem ze skrzynią. Ruszanie z mniejszą mocą, problemy z przyśpieszeniem i pokonywaniem wzniesień mogą być sygnałem, że warto przyjrzeć się biegom i ich działaniu.
Skrzynia biegów – dlaczego o niej zapominamy?
Części samochodowe ulegają naturalnemu zużywaniu w wyniku upływającego czasu, ale bardzo często przyczyną awarii i uszkodzeń jest ich niewłaściwa eksploatacja na co dzień. Przeprowadzając diagnostykę, skupiamy się na najważniejszych elementach pojazdu, zapominając jednak o tych intensywnie używanych jak na przykład skrzynia biegów. Poważne uszkodzenia automatycznej skrzyni zdarzają nawet w nowszych modelach aut, dlatego tak ważne jest, aby regularnie ją sprawdzać.
Regeneracja skrzyni to alternatywa do jej późniejszej naprawy. Zanim konieczna będzie kosztowna wymiana poszczególnych jej elementów, lepiej poddać ją dokładnej analizie: wyjąć z pojazdu, rozebrać na części pierwsze, oczyścić z osadu i innych zanieczyszczeń, zregenerować części uszkodzone oraz naoliwić i nasmarować. Tak zregenerowaną skrzynię montuje się w pojeździe i testuje jej działanie. Proces ten jest o wiele mniej kosztowny niż jej całkowita wymiana.
Jakie sygnały świadczą o tym, że skrzynię warto poddać regeneracji?
Uszkodzenia skrzyni to efekt zbyt agresywnej i mało płynnej jazdy, braku serwisowania tego podzespołu i używania nieodpowiednich płynów. Takie traktowanie tego elementu skutkuje problemami z mocą pojazdu. To pierwszy sygnał, że z autem dzieje się coś niedobrego.
Zaniepokoić kierowcę powinien również byt duży luz podczas przekładania gałki skrzyni biegów lub wręcz przeciwnie trudność wbicia biegu, wycieki płynów, zapach spalenizny czy głośna praca i zgrzyty. Wtedy najlepiej od razu udać się do specjalisty zajmującego się profesjonalną regeneracją skrzyni biegów.