Wymiana czy naprawa skrzyni biegów?
Niesprawną skrzynię biegów możemy albo wymienić, albo naprawić, albo regenerować. Możemy zainwestować w całkowicie nowy sprzęt lub zdecydować się na skrzynię używaną. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak ostateczna decyzja będzie w dużej mierze zależeć od stopnia i rozległości uszkodzeń. Sprawdź z nami, kiedy skrzynia biegów nadawać się będzie do regeneracji, a kiedy trzeba ją wymienić.
Naprawa skrzyni biegów
Najmniej opłacalna będzie naprawa skrzyni biegów, a dokładniej wymiana poszczególnych jej części, dlatego jest to rozwiązanie, na które powinniśmy decydować się jedynie w ostateczności.
Najwięcej problemów przysparzają użytkownikom skrzynie manualne, które zaczynają zawodzić już przy 150-200 tysiącach kilometrów przebiegu. Pamiętajmy, że w przypadku tego typu skrzyń nawet proste usterki okazują się być kosztowne w naprawie.
W zakres naprawy skrzyni może wchodzić:
- wymiana łożyska
- zmiana kół zębatych oraz synchronizatorów
Regeneracja skrzyni biegów
Innym sposobem na poradzenie sobie z problemami ze skrzynią biegów jest jej regeneracja. Możliwa jest ona niezależnie od jej rodzaju czy modelu. Warto w nią zainwestować, bowiem sprawnie przeprowadzona sprawi, że skrzynia będzie funkcjonowała znacznie sprawniej, aniżeli poprzedni model.
Na zregenerowane skrzynie biegów sprzedawcy udzielają rocznej gwarancji oraz solidnie testują zregenerowane przekładnie. W trakcie regeneracji łożyska w skrzyni zostają wyregulowane, a sama skrzynia rozłożona na elementy i na końcu solidnie sprawdzona. Fachowcy z odpowiedniego zakładu wyregulują luzy i gruntowanie oczyszczą całą skrzynię.
Używane skrzynie biegów
Jeśli natomiast decydujemy się na wyminę skrzyni biegów, zainwestujmy w nowy sprzęt. Najmniej bowiem polecanym, zarówno przez specjalistów, jak i przez kierowców rozwiązaniem, jest kupno skrzyni używanej.
Zdarzyć się może jednak, że kupno nowej skrzyni znacznie przewyższa nasze możliwości finansowe i skazani jesteśmy nijako na kupno używanej skrzyni. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i nie kierujmy się wyłącznie niską ceną. Zainwestujmy w produkt droższy, co do którego będziemy mieli pewność niezawodności.